Przygoda z kajakami

Zapewne wśród naszych czytelników znajdują się wciąż osoby, które na kajakach jeszcze nie były. I nic w tym dziwnego, jest to nadal mało popularna rozrywka. Spływy kajakami popularne są przeważnie w miejscowościach turystycznych. Nie wszystkie jednak akweny wodne nadają się do tego typu rozrywek. Grono osób, które pierwszy spływ kajakiem ma już za sobą uważa jednak, że spływ kajakiem to najpiękniejszy, a zarazem aktywny wypoczynek.

Płynąc kajakiem przede wszystkim znajdujemy się blisko z naturą. Dla jednych to zbędna atrakcja, a dla innych to niesamowite przeżycie. Z perspektywy kajaka widzimy znacznie więcej niż kiedy spacerujemy. Tereny rzeczne i jeziorne otoczone są niesamowitym pięknem. Bogactwo przyrody, rzadko spotykana roślinność to wszystko to co możemy spotkać na drodze naszego kajaka. Poza przyrodą spływy kajakiem to doskonała forma rozrywki dla grup i świetna alternatywa spędzenia wspólnego czasu. Spływ kajakiem sprzyja nie tylko zwiedzaniu przyrody. Płynąc można śmiać się, rozmawiać, a nawet zatrzymać się i zjeść wspólny posiłek w otoczeniu pięknych widoków. Mowa tutaj nie tylko o zjedzeniu w plenerze. Obecnie wiele restauracji znajduje się na trasach spływów kajakowych. Przykładem może być tutaj restauracja w Krutyni – Restauracja Syrenka – która wychodzi wręcz z tarasem na rzekę po której płyniemy.  To szansa dla turystów na zjedzenie regionalnego posiłku w otoczeniu pięknych widoków i krajobrazów. Jest to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Każdy kto chociaż raz wziął udział w spływie kajakowym zapragnął uczestniczyć w nim po raz kolejny.

Otóż należy zacząć od tego, że występują różne rodzaje spływów kajakowych. Najprostsze z nich to spływy kilkugodzinne, ale są też i takie które trwają i kilka dni. O ile te kilkugodzinne nie wymagają zbyt dużego przygotowania to te kilkudniowe już tak. Najprościej i zarazem najbezpieczniej będzie wybrać spływ kajakowy zorganizowany. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które takie spływy kajakowe organizują. Zostaniemy dowiezieni na miejsce spływu kajakowego, a następnie po jego zakończeniu odebrani. Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie przemyśleć co ze sobą zabrać, muszą to być rzeczy absolutnie niezbędne ponieważ nie wolno przeciążać kajaka. Zatem wybierając się na tego typu spływ warto dogłębnie przeanalizować kwestię przygotowania do niego w odpowiedni sposób.

Spływ kajakowy na Mazurach kojarzy się tylko i wyłącznie z jednym miejscem – Krutynią. Można nazwać tą małą i malowniczą wioskę – stolicą kajakarstwa na Mazurach. W sezonie spotkać możemy tam mnóstwo turystów, którzy chcą korzystać z uroków naszej pięknej przyrody. Wiele firm oferuje wówczas wypożyczenie kajaków. My od lat korzystamy z usług wypożyczalni kajaków Krutyń – przystań Ukta.

Przy organizowaniu spływu kajakiem dla większej liczby osób dobrze jest zarezerwować kajaki wcześniej. W szczycie sezonu wypożyczenie kajaków dla grupy osób może okazać się trudne !